Dal som to na Jamesa Hunta, smeje sa Maťo Matuška

Červený Tomis 99/4 na Slovakia Ringu zmaturoval z príprav na sezónu 2023 a postavil Zvolenčanovi, i jeho ambíciám, dobrý základ do rozbiehajúcej sa sezóny MSR PAV.


Život treba brať zľahka a s humorom. Dokonca aj vtedy, keď sa nedarí práve tak, ako by sme si akurát želali. A prvý apríl bol presne takým dňom aj pre populárneho Zvolenčana Martina Matušku, ktorý sa v inkriminovanú sobotu postavil na štart úvodného podniku novej sezóny Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu. Inak pekný okruh Slovakia Ring nie je najideálnejším miestom na šampionát do vrchu. Jedno mu však uprieť nemožno. Na úvod sezóny ponúka pretekárom možnosť otestovať si techniku priamo na trati v ostrej konfrontácii s ostatnými súpermi.

„Na ring som išiel plný očakávania, no s miernymi obavami ako to celé prebehne, keďže usporiadatelia natesnali do jedného dňa hneď dva preteky a osem jázd,“ odkrýva svoje pocity obľúbený Zvolenčan. „V predtuche mi vŕtalo hlavou, čo ak nastane nejaká technická porucha a bude potrebné nejaký vážnejší zásah na formule, ktorý si vyžiada čas. Bude sa to dať stihnúť?“


 Žiaľ, obavy Matušku sa z časti naplnili už hneď v úvode. 

„Na rýchlom esíčku po prvej pravotočivej zákrute sú namaľované čiary, ktorými sa zvyčajne neprechádza. Zrána bola trať ešte chladná a ani pneumatiky sa nestihli zahriať. V rýchlosti asi 100 km/h som sa práve na tomto mieste, hneď v prvej tréningovej jazde, šmykol, keď som akceleroval. Ustrelilo mi zadok a v kontre som bočným šmykom letel traťou, až som sa zastavil krížom cez vozovku. Našťastie som nič netrafil a formulu nepoškodil, no značné škody utrpela moja sebaistota. Udalosť hneď v prvom kole po zimnej prestávke človeku sebavedomie nepridá,“ úprimne priznáva Maťo. 


Počas zimy Matuška investoval veľa času do prípravy svojej formuly a pohral sa s nastavením i aerodynamikou. Kilometre potrebných testov však nemožno oklamať a Slovakia Ring to len potvrdil. 

„Vôbec som nečakal, že formula sa zachová takto. Nebola to medzná situácia na hrane a preto som musel pochopiť, čo sa stalo,“ hľadal logické vysvetlenie pretekár tímu Matuška Motoršport.

null

 „Analyzoval som to a vychádzalo mi, že to bola kombinácia studeného asfaltu a studených pneumatík, v spojení s nie ideálnym nastavením geometrie na dané podmienky. Urobil som teda, čo bolo treba, ale istota sa vracala pomalšie, než by som chcel.“ 


Čas Martinovej formuly Tomis sa síce zlepšoval s každou jazdou, no stále to nebolo ono.

 „Chýbala mi istota v dôležitých rýchlych pasážach, kde som strácal cenné desatiny. V druhej ostrej dopoludňajšej jazde som však plánoval zatlačiť viac, ale formula sa opäť odtrhla. Na výjazde z jednej zákruty som chytil vážnejší balans a „pokosil“ trochu trávy vo výjazdovej zóne.“ 


Výsledkom dopoludňajších pretekov tak bolo šieste miesto v MSR a ôsme miesto v MMSR. Pôvodné ambície na TOP5 tak zostali úlohou do popoludňajších druhých pretekov.


Predpovede, ktoré strašili dažďom sa našťastie nenaplnili a pod zubatým slnkom začal asfalt schnúť a otepľovať sa. To nahralo všetkým pretekárom a prejavilo sa to hneď aj na časoch. Jazdilo sa na tri súťažné kolá, pričom sa počítali dve najrýchlejšie jazdy. 

„Mne sa v samom závere podarilo výrazne zrýchliť a zajazdil som štvrtý najrýchlejší čas tretej jazdy v rámci MSR. Dosiahol som tak čas, ktorý som si približne predstavoval. V absolútnom súčte to však predstavovalo piate miesto v MSR, len asi sedem desatín od štvrtého,“ konštatuje Maťo Matuška.


 Ak to zosumarizujeme, tak v silnej konkurencii to nebol zlý vstup do sezóny, keďže na štarte bol aj okruhový špecialista Maťo Homola, ktorý Slovakia Ring pozná ako svoje vrecká a štart absolvoval iba v rámci svojej prípravy pred sezónou TCR. 

„V zásade som s úvodným štartom sezóny spokojný. Domov si veziem domáce úlohy na ktorých treba popracovať. Zasa som sa niečo naučil, čo mi môže pomôcť urobiť ďalší krok vo vývoji formuly aj mňa samotného. Ak sa mi podarí, tak do ďalších pretekov, ktorými bude Ústecká21-ka by som chcel ešte absolvovať testy na okruhu. Verím, že ambície na umiestnenie v najlepšej päťke v závere sezóny sú reálne a urobím preto všetko, čo budem môcť,“ uzatvára víkend na Slovakia Ringu Maťo Matuška, ktorý v humornej nadsázke na otázku, čo stálo za tak výrazným zlepšením jeho posledného času parafrázoval: 


„Dal som to na Jamesa Hunta.“

Znalci síce určite vedia, čo tým myslel, no pre ostatných dopovedzme, že britský bonviván a milovník života a žien neskrýval, že v nohaviciach má „väčšie gule“, než niektorí bojazlivejší súperi. Tak si Maťo zavtipkoval, že aj tie jeho od prvého tréningu isto podrástli. 

null

Ľuboš Kašický

Partneri tímu