Kysucká lotéria

Martin Matuška a jeho formula Tomis 99-04 bojovali ostatný víkend o body do MSR PAV na rýchlej, no zradnej trati pri Novej Bystrici. 


Pri vlaňajšej premiére na trati vo Vychylovke dokázal obľúbený automobilový pretekár zo Zvolena zajazdiť svoj najlepší výsledok doterajšej kariéry. Pochopiteľne, že aj Matušku vábila zdravá ambícia po tohtoročnom zlepšení. Zvlášť potom, čo Maťo a jeho Tomis dokázali výrazne vylepšiť osobné rekordy na predošlých pretekoch v Ústeckej a Ožďanoch. Minca úspechu však necinká o stôl každý deň.

„Trať na spojnici medzi Kysucami a Oravou je na prvý pohľad krásna a veľmi lákavá. Je však zradná ako miestne hory,“ upozorňuje pretekár tímu Matuška Motoršport. „Dvadsaťmetrový zraz na jednej strane a betónová stena na strane druhej vzbudzujú patričný rešpekt. Za chyby sa tu kruto platí. Svoju úlohu tiež zohráva kvalita asfaltu. A keď sa k tomu pridá počasie, ako tento rok, stáva sa z toho skutočná výzva.“ 


Dĺžkou 4,1 kilometra patrí Vychylovka (pri Novej Bystrici) medzi dlhšie trate slovenského kopcového kalendára, nehovoriac o tristometrovom prevýšení, ktoré kladie slušné nároky hlavne na výkon vozidla. 

„Po predošlých pretekoch som setup zásadne nemenil. V snahe zlepšiť výkon som iba skrátil prevody,“ prezradil Matuška. 


Oproti vlaňajšiemu roku usporiadatelia museli presunúť servisný park až do Novej Bystrice, čo znamenalo približne štyri kilometre jazdy na štart! A práve túto novú situáciu využilo na svoje „žartíky“ premenlivé kysucké počasie. Tak sa stávalo, že pokiaľ v depe pršalo, tak trať o pár kilometrov vyššie bola stále sucha (alebo opačne).

„Bola to kysucká lotéria,“ smeje sa Maťo, ktorému v Novej Bystrici do smiechu príliš nebolo. „Bol som z toho nervózny, pretože dážď a ja sa príliš nekamarátime. Chýbajú testovacie kilometre a z toho pochopiteľne plynie rešpekt, ktorý sa do človeka kamsi zahlodá. Nemienim sa vyhovárať, ale tiež nebudem klamať,“ priznáva chlapsky Zvolenčan, ktorý sa s okolnosťami statočne pasoval.


„Keď zaklapnem priezor na helme, som odhodlaný vydať zo seba maximum. Neraz mám potom pocit, že som vydal na trati zo seba všetko. Stará pretekárska pravda však vraví, že pocity zvyknú klamať. Čas je zvyčajne lepší vtedy, keď mám pocit, že som mohol urobiť viac. A vo Vychylovke som mal skôr ten prvý pocit,“ vysvetľuje Maťo Matuška. „V sobotu sme začali na mokrých pneumatikách, pretože ráno pršalo. Do prvej súťažnej jazde som však skúsil slicky, ale nebolo to ono. Popoludní, pred druhou súťažnou jazdou, trať znova pokropil dážď a radšej som prezul. Necítil som istotu. V nedeľu už bolo počasie k nám milosrdnejšie. Perún nám pohrozil iba pred poslednou súťažnou jazdou. V depe pršalo a my sme sa už chystali prezúvať do mokra. Z trate však prišla informácia, že tam neprší. Dážď sme tak nechali v depe a dojazdili preteky na suchu.“ 


Matuška skončil v sobotu absolútne na siedmom mieste a v nedeľu si pozíciu ešte o jedno miesto vylepšil. V súčte to znamená, že si z Kysúc odviezol ďalšie cenné body do boja o pozície v TOP5 absolútneho poradia MSR PAV 2023. 

„Asi o sekundu som zaostal oproti vlaňajšiemu najlepšiemu času, z čoho som sklamaný. Na druhej strane to zas nie je tak veľa, ak si uvedomím všetky okolnosti. Rozhodne to nebol zlý víkend. Po týchto pretekoch však budem intenzívnejšie premýšľať o voľbe iných pneumatík na ďalšiu sezónu. Hankooky sú fajn, ale potrebujú dlhší čas na zahriatie, čo sa dá skôr na okruhu, ako na kopci. Takže zasa si veziem nové poučenia a mám nad čím premýšľať, aby som na zvyšných pretekoch sezóny nadviazal na zlepšujúcu sa výkonnosť z predošlých štartov. K Novej Bystrici by som chcel ešte dodať, že klobúk dolu pred usporiadateľmi, ako utiahli náročnú situáciu s umiestnením depa. Myslím si, že to zvládli a odviedli kus dobrej roboty. Určite sa sem o rok rád znova vrátim. Zvládnuť náročný víkend mi veľmi pomohli aj členovia môjho tímu, Veronika a Denis, ktorým sa chcem poďakovať zvlášť. Milo ma prekvapili tiež fanúšikovia, ktorí si aj napriek vzdialenosti medzi štartom a depom k nám našli cestu a prišli nás povzbudiť. Ďakujem. Už teraz sa na nich teším na ďalších pretekoch,“ uzatvára víkend v Novej Bystrici „pohoďák“ Martin Matuška. 


Sezóna Majstrovstiev Slovenska pokračuje začiatkom augusta na Jankovom vŕšku pri Bánovciach nad Bebravou. Záverečným podnikom aktuálnej sezóny by potom mali byť preteky na Ostrej Lúke pri Zvolene, ktoré sú pre Matušku domácim podnikom. Tie sú na programe prvý septembrový víkend. 


Ľuboš Kašický

Partneri tímu