Matuška povstal z popola, ako bájny Fénix!

Ešte v Ožďanoch sa to zdalo nemožné. Ubehli však len tri týždne a športové srdce bojovníka Martina Matušku rozbúchalo nadšením celý kopcový paddock na Jankovom vŕšku.


Kto videl nešťastného Zvolenčana stáť nad prerazeným blokom motora po druhej tréningovej jazde v Ožďanoch, tomu muselo stisnúť srdce. Nádejne sa rozbiehajúca sezóna s novým monopostom Tomis 99/4 zrazu vyzerala stratená.

„Takmer sa mi zrútil celý svet,“ priznáva populárny Maťo Matuška. „Človek sa z niečoho takého musí vyspať, aby na bral novú silu. Podpora, s ktorou som sa vzápätí stretol ma však nabila novou energiou a prakticky vzápätí sme začali s hľadaním náhradného motora. Priatelia i fanúšikovia boli úžasní, za čo im patrí moja obrovská vďaka, keď mi pomáhali v hľadaní. Aj ich zásluhou sa mi podarilo nájsť hneď tri motory s potrebným kódom, aby som nemusel meniť káblovanie. Jeden bol v Maďarsku, druhý v Nemecku a tretí v Poľsku. Následne som musel ešte vyskladať potrebnú sumu a potom už len ostávalo doviezť motor z Maďarska. Nasledovala tvrdá drina na výmene motora a oživení celého monopostu. Som šťastný, že sa to podarilo a v rekordnom čase sa môžem znova postaviť na štart. Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí mi pomáhali,“ radoval sa po príchode na Jankov vŕšok zapálený automobilový pretekár Matuška.


Jedna vec bola namontovať motor a doraziť na preteky. Stále tu však visela ďalšia otázka.

„Motor bol vybratý z motorky. Len na dobré slovo, že je v poriadku,“ vysvetľuje Zvolenčan. „Podľa toho vyzerali aj prvé tréningy. Viac som sa sústredil na sledovanie „budíkov“, než na samotnú jazdu. Stále som počúval motor, či nezačujem nejaký podozrivý zvuk. Aj to vytáčanie motora bolo preto opatrnejšie, čo sa odrazilo na časoch.“


Nastúpiť do pretekov bez otestovania auta bolo veľkým rizikom, no Martin mal na to jednoduché vysvetlenie.

„Preteky v Bánovciach patria medzi moje najobľúbenejšie. Sú tu skvelí ľudia a fantasticky pripravené podujatie obsypané množstvom nadšených fanúšikov. Veľmi som si želal, aby sa mi podarilo všetko stihnúť a nemusel som toto krásne podujatie vynechať.“


Preteky do vrchu na Jankovom vŕšku, ktoré boli šiestym podnikom slovenskej kopcovej sezóny, hostili súbežne aj Medzinárodné majstrovstvá Poľska a Zónu strednej Európy. To sľubovalo kvalitné štartové pole a napínavé súboje. Veď diváci aj tento rok videli takmer sto súťažných vozidiel, pričom Tomis 99/4 Maťa Matušku patril medzi obdivované monoposty.

„Bola to veľká výzva a fanúšikovia ma nabíjali obrovskou energiou. Mnohí z nich sa pri mne zastavili v depe. Pamätali si na starú formulu, vypytovali sa na nový monopost. Cítil som ich podporu, čo bolo najkrajšou odmenou za všetky tie hodiny v príprave na preteky,“ teší sa podpore Zvolenčan. 


„Do prvých jázd vždy štartujem opatrnejšie a hľadám limity trate aj auta. Zároveň sa musím aj ja znova dostať do tempa. Ani teraz to nebolo inak,“ nechajme priblížiť samotný priebeh súťažného víkendu Martina Matušku. „Ešte pozornejšie, ako inokedy som teraz sledoval funkcie motora. Časy sa zlepšovali len pomaly. Dôležité však bolo zistenie, že všetko funguje správne a postupne som sa do toho mohol viac oprieť. Výsledkom prvého súťažného dňa bolo deviate miesto absolútne v MSR a víťazstvo v triede, čo vzhľadom na predchádzajúce okolnosti nebolo najhoršie, no mohlo to byť aj lepšie,“ uvažuje nahlas Matuška a pokračuje. „Do druhého súťažného dňa som už nastupoval s väčšou istotou, čo sa odrazilo aj na splnenom očakávaní. Nielenže sa mi podaril môj osobný rekord na Jankovom vŕšku, ale patril som aj medzi najrýchlejších Slovákov v nabitom štartovom poli. V absolútnom poradí som vyjazdil siedme miesto a k tomu pridal druhé miesto nielen v MSR, ale aj v rámci Zóny Strednej Európy (FIA CEZ) v monopostoch. Najkrajším momentom víkendu bolo však pre mňa prekvapenie od pani primátorky Bánoviec nad Bebravou, pani Rudky Novotnej, ktorá mi za môj výkon udelila Pohár primátorky mesta. Som tým nesmierne poctený. Veľmi si to vážim a ďakujem. Je to azda najkrajší pohár, aký som doteraz dostal.“


Obrovské úprimné srdce čestného pretekára neuniklo pozornosti divákov a fanúšikov slovenského automobilového športu, čo potvrdzuje aj ich stúpajúci záujem o aktivity Maťa Matušku. Ich podpora a bánovská satisfakcia za Ožďany nabila odhodlaného športovca novou energiou, ktorú už teraz cieli na nasledujúci súťažný víkend. Ten je na programe v polovici augusta v Novej Bystrici.

Ľuboš Kašický


Partneri tímu