Matuškova pochvala pre Čierny Balog

Štvrtý súťažný víkend MSR PAV pod Poľanou v Čiernom Balogu nedopadol pre Zvolenčana podľa očakávania, no napriek tomu dokázal oceniť príkladnú prácu organizátorov. 

null

Martin Matuška prichádzal na preteky do Čierneho Balogu povzbudený víťazstvom v ostatných pretekoch v Ožďanoch, no zároveň si veľmi dobre uvedomoval rozdielnosť traťových charakteristík. Trať v Čiernom Balogu, ktorá sa do kalendára Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu (MSR PAV) vrátila po dlhšej pauze, je síce veľmi rýchla, no výškové prevýšenie má nekompromisné nároky na primeraný výkon.

„V Balogu som štartoval kedysi dávno, ešte Fiatkou 126. Lenže z tej doby si prakticky už nič nepamätám a tak som teraz začínal vlastne úplne od nuly,“ vysvetľuje Zvolenčan. „Zdalo sa mi najvhodnejšie nastavenie s krátkym prevodom, no po piatkovej konzultácii s inými pretekármi som usúdil, že vhodnejšie by azda bolo dať dlhší prevod. Po slávnostnom štarte ma teda čakala nočná šichta a výmena prevodov.“ 


Už prvý tréning v sobotu však ukázal, že to nebol najšťastnejší nápad. 

„Moja maximálka sa vyšplhala nanajvýš na 175 km/h, čo bolo v porovnaní s konkurenciou žalostne málo.“ 


V popoludňajších ostrých jazdách konkurencia z TOP4 pretekárovi z tímu Matuška Motoršport, štartujúcom s formulou Tomis 99-04, ešte viac odskočila (čo znamenalo „iba“ piate miesto v absolútnom poradí MSR) a na Zvolenčana čakala ďalšia nočný šichta.


„Musel som niečo urobiť, a tak som sa skúsil vrátiť ku kratšiemu prevodu. Veril som, že sa mi potom podarí zvýšiť maximálku aspoň na cca 180-185 km/h, čím by som vylepšil čas o nejakú tu sekundu,“ intenzívne hľadal riešenie nespokojný Matuška.


Maximálku sa mu síce výraznejšie zvýšiť nepodarilo, no aj napriek tomu sa Maťove časy, oproti sobotňajším, o niečo zlepšili. Rýchlejšia však bola aj konkurencia. 

„Trúfal som si posunúť čas pod dve minúty, no nepodarilo sa mi dostať ani pod dve minúty a jednu sekundu,“ konštatuje smutne Maťo, ktorému nepomohlo ani „šťastie“ na červené vlajky. 


Už v sobotu zostal dvakrát sedieť stŕpnutý v rozpálenom kokpite na štarte a v nedeľu ho červené vlajky zastavili v rozhodujúcej druhej súťažnej jazde, už asi v piatej zákrute! 

„Formula predo mnou mala nehodu a kvíliaca sanitka, i pohľad na rozmlátený monopost, mi na pohode nepridali. Našťastie pretekár bol v poriadku.“ 


V druhom súťažnom dni tak Zvolenčan skončil nakoniec na šiestom mieste v absolútnom poradí MSR PAV, čo znamenalo, že v priebežnom hodnotení šampionátu klesol na tretie miesto. 


„Nuž, zo športového hľadiska to pre mňa rozhodne nebol úspešný víkend, hoci v konfrontácii so silnou českou konkurenciou to aj napriek problémom znamenalo v spoločnom poradí oboch majstrákov pozície niekde tesne nad prvou desiatkou. A to zasa vôbec nie je zlé. Každopádne sa aj na tento víkend chcem obzerať pozitívne a tých pozitív bolo naozaj veľa,“ bilancuje víkend pod Poľanou vo Veporských vrchoch Matuška. 


„Veľkú pochvalu si zaslúžia usporiadatelia, ktorí ukázali srdce a vdýchli podujatiu dušu. Víkend sprevádzalo niekoľko podporných podujatí a bolo cítiť, že týmto sviatkom motoristického športu žije celý región. Usporiadatelia urobili obrovský kus práce pre popularizáciu nášho športu medzi širokou verejnosťou. V piatok sa v neďalekom okresnom meste konal priamo v centre Brezna slávnostný štart, kde som mal tú česť ako prvý prejsť štartovou rampou. Vynasnažil som sa preto odmeniť divákov, ktorí sa na nás prišli pozrieť, poriadnym odpichnutým štartom a trochu som pogumoval námestie. Zároveň veľkým zážitkom pre mňa bolo sledovať udivené pohľady vodičov na križovatke, keď vedľa nich na semafore stála červená formula. Tento zážitok si isto budú pamätať na celý život oni, ale aj ja. Ďakujem preto za tieto skvelé preteky organizátorom. Rovnako sa mi však patrí poďakovať mojim partnerom, priateľke, rodine a fanúšikom za podporu, ktorej sa mi od nich dostáva. Som za to vďačný,“ zakončil štart na štvrtých pretekoch sezóny MSR PAV 2024 Martin Matuška, ktorého už druhej polovici júla uvidíme štartovať aj na Pezinskej Babe. 


Ľuboš Kašický

Partneri tímu