Oždianska kliatba prelomená

Martin Matuška sa konečne začal dôverne kamarátiť so svojou formulou Tomis 99-04 a v Ožďanoch vylepšil ďalší osobný rekord.


Na tretí podnik domácich Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu (MSR PAV) v Ožďanoch odchádzal skúsený zvolenský pretekár s trochu rozporuplnými pocitmi.

„Neviem čím to je, ale v Ožďanoch sa mi v ostatných rokoch nedarilo,“ vysvetľuje Martin Matuška. „Vlani, pri prvom štarte s Tomisom, mi už v úvodnom tréningu ojnica prerazila blok motora a podobne to dopadlo aj pri prvom štarte s Intechom, keď sa mi dva roky predtým rozsypala prevodovka. Pritom mám Ožďany naozaj rád a vždy sa sem rád vraciam.“


Možno náhoda, možno predtucha, no Maťo takmer opäť nadviazal na tradíciu, keď už na štarte do prvého sobotňajšieho tréningu formula zarachotila a tvrdohlavo zastala.

 „Poriadne ma to vyplašilo. Vravel som si, no super, ďalšia prevodovka... Našťastie to bola len vyskočené polos,“ vydýchol si pretekár tímu Matuška Motoršport. „S takouto poruchou som sa ešte na Tomise nestretol. Opravili sme to a vyštartovali do druhého tréningu. Nebolo mi však do spevu, keď sa problém objavil v závere druhej tréningovej jazdy znova. V tréningoch som teda veľa nenajazdil a s „motýľmi v žalúdku“ som sa postavil na štart sobotňajších súťažných jázd.“ 


Medzi divákmi obľúbenému Zvolenčanovi, ktorého sem znova prišlo podporiť množstvo fanúšikov sa však kliatbu Oždian konečne poradilo prelomiť.

 „Obidve súťažné jazdy som odjazdil bez technických problémov a dokonca som vylepšil minuloročný osobný rekord,“ usmieval sa spokojne v cieli prvého súťažného dňa pretekár, ktorého mimoriadne povzbudil aj nečakane veľký záujem fanúšikov. 


„Sú fantastickí a preto sme sa rozhodli pre nich niečo urobiť. Prvýkrát sme pre nich pripravili možnosť kúpiť si v našom stánku tričká, mikiny, či čiapky a oni sa nám odvďačili silným fandením. Vedľa trate som registroval transparent a povzbudzovanie. Rozdali sme cez dvesto podpísaných plagátov a najkrajšia je spomienka na partiu školákov, ktorí ma prišli pozvať na pivo. Samozrejme, na pivo sme ísť nemohli a tak som ich pohostil kofolou. Natešení chlapci potom prišli za mnou v nedeľu po pretekoch s detským šampanským, ktoré sme spolu „buchli“. 


Veru aj takéto krásne príbehy prináša motoristický šport, ak sa robí celým srdcom. 

Piate miesto v absolútnom poradí zo soboty sa zvolenský pretekár snažil vylepšiť počas druhého súťažného dňa. 

„Po pretekoch na Ústeckej som na mojej formule urobil nejaké vylepšenia, no ani konkurencia nespí. Sme tu super partia, ktorá sa navzájom hecuje a povzbudzuje. Úžasný je napríklad taký Jaro Dubóczi, s ktorým sa v tejto sezóne naťahujeme o desatiny, keď mi s patričným humorom pred štartom vždy radí „jazdi pokojne a zbytočne neriskuj“. Aj teraz sme sa ťahali do posledného metra, no v súčte časov bol nakoniec o dve desatiny rýchlejší. Mám preto ešte väčšiu motiváciu,“ približuje atmosféru v zákulisí Maťo Matuška. 


Jeho formula Tomis 99-04 kategórie 2, skupiny D/E2 do 2000 cc mu pomohla vylepšiť osobný rekord v Ožďanoch napokon o 3,5 sekundy, čo je vzhľadom na krátkosť miestnej trate veľmi pekný pokrok. 

„Nedeľa bola veľmi našliapaná, keď o štvrté miesto bojovala v desatinách hneď štvorica pretekárov. Do druhej súťažnej jazdy som nastupoval vo veľkej pohode a veril, že dokážem čas ešte vylepšiť. Znova sa však potvrdila stará pretekárska pravda, že keď máš pocit, že ideš výborne, tak to vôbec tak nie je. V druhej jazde som bol napokon o 0,7 sekundy pomalší a to v tesnom súboji stačilo len na šieste miesto v absolútnom poradí. Napriek tomu som však s výkonmi na tejto krásnej trati veľmi spokojný,“ pokračuje Maťo Matuška. 


„Prežili sme tu fantastický víkend vo výbornej atmosfére. Domáci organizátori pripravili krásne preteky, za ktoré sa im chcem poďakovať. Je vidieť, že Ožďany majú k motoristickému športu dobrý vzťah, lebo nám vždy pripravia úžasné podmienky. V Ožďanoch sa cítim komfortne ako na domácich pretekoch. Ďakujem im za to. Samozrejme, veľká vďaka našim fanúšikom, ktorí ma prišli povzbudiť a rovnako tak ďakujem celému môjmu tímu, ktorý ma odbremenil od drobnej práce a ja som sa mohol viac sústrediť na pretekanie. Ďakujem.“


Slovenský kopcový kalendár pretekmi v Ožďanoch odštartoval sériu domácich podujatí (po zahraničnej „tour“), ktorá teraz pokračuje v relatívne rýchlom slede. Už o dva týždne sa jazdí v Novej Bystrici, ktorá vlani Matuškovi priniesla najkrajší výsledok. Bude teda na čom stavať. 


Ľuboš Kašický

Partneri tímu