Záujem fanúšikov Matušku motivuje

Zvolenčan Martin Matuška sa stále viac zžíva s novým monopostom Tomis, čo dokazoval aj na domácej trati na Ostrej Lúke pri Zvolene. Ambícia umiestnenia v TOP5 je tak stále reálnejšia. 


Po premiére na Slovakia Ringu, čakali Zvolenčana Martina Matušku druhé preteky s novým monopostom Tomis 99/04 v náročnom domácom prostredí na Ostrej Lúke pri Zvolene.

„Je to taká malá skúška ohňom, pretože pretekárovi neostáva príliš veľa času na koncentráciu a prípravu na jazdu. Napriek tomu nikdy neodolám, keď vidím rozžiarené detské oči pri pohľade na našu formulu,“ vraví otvorene Maťo Matuška.


„Na domáce preteky som sa naozaj veľmi tešil. Už aj kvôli tomu, že konečne nás neobmedzuje korona a na trať sa mohli vrátiť tiež diváci. Chcem pochváliť organizátorov nielen za výbornú organizáciu a prípravu trate, ale aj za to, že zvolili dobrovoľné vstupné, čo pomohlo návštevnosti. Príjemným spestrením víkendového programu bola pre mňa aj piatková účasť na autogramiáde vo Zvolene na námestí. Potešila má krásna spätná väzba od fanúšikov. Rozdali sme množstvo podpísaných plagátov aj pre tých najmenších fanúšikov, čo ma skutočne nabilo veľmi pozitívnou energiou a ešte zvýšilo moju motiváciu.“ 


Preteky na Ostrej Lúke sa jazdili ako druhý podnik tohtoročných Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu (MSR PAV). Ak sa slovenská rely aktuálne trápi so štartovým poľom, tak na kopcoch sa stretla veľmi pekná zostava približne šesťdesiatich pretekárov, čo najviac ocenili diváci.

„Toľko som ich okolo tejto trate ešte azda ani nevidel,“ usmieval sa spokojný Zvolenčan.


A hoci domácu trať veľmi dobre pozná, ukázalo sa, že aj on musí zaplatiť daň v podobe zžívania sa s novým monopostom.

„V úvodných meraných tréningoch som sa nevedel dostať pod čas 1:31, čo bolo asi o päť sekúnd pomalšie, než bol môj vlaňajší osobný rekord. Vedel som však, že to chce čas. Dopoludnia bol ešte asfalt studený a kúsok som si aj zadriftoval. Popoludní som sa však začal zlepšovať a hoci sa problémy so spojkou zväčšovali, tak sa mi podarilo posunúť čas v ostrých jazdách už približne na úroveň z vlaňajška. Bol to nádherný súboj o desatiny sekundy s Jarom Dubóczim a Mirom Šutlákom. Najdôležitejšie však bolo, že sme si s Tomisom „už začali tykať“. Chvíľu sme sa obaja hľadali, no dopadlo to dobre, čo bolo aj prísľubom do druhého súťažného dňa.“


Matuška vyhral svoju triedu po obidva súťažné dni a bol druhým najrýchlejším monopostom na trati. V absolútnom poradí sa vždy zmestil do TOP10, ale ambície sú samozrejme ešte vyššie.

„Som na seba prísny, lebo cítim, že tento monopost má minimálne na TOP5. V nedeľu sa mi podarilo zlepšiť svoj osobný rekord na tejto trati, no treba povedať, že ak sa to podarilo už pri druhom štarte s týmto monopostom, tak táto formula má na to, aby sa zlepšovala. Veď s predošlým monopostom som sa k takýmto hodnotám prepracoval počas troch sezón,“ hodnotí Maťo Matuška. „Z pretekov si teda veziem domov jasné domáce úlohy. Budem mať trochu viac času, pretože zahraničné štarty v rámci MMSR vypúšťam a najbližšie ma čakajú preteky až koncom júna v Ožďanoch. Ideme teda vyriešiť novú spojku, nové zadné gumy a verím, že takto vyzbrojení sa už v Ožďanoch zasa dokážem výsledkovo posunúť vyššie.“ 

Ľuboš Kašický


FOTOGALÉRIA Matuška Motoršport  DYNAMAX PROFIN CAR Ostrá Lúka 2022

Partneri tímu